ODRŽAN SEMINAR O UPOSTAVLJANJU SUSTAVA OSIGURAVANJA KVALITETE NA VISOKOŠKOLSKIM USTANOVAMA

Dana 9.prosinca 2019. godine na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu održan je jednodnevni seminar o uspostavljanju sustava osiguravanja kvalitete na visokoškolskim ustanovama. Seminar je održan kao jedna od aktivnosti u okviru projektnog elementa Unapređenje sustava osiguravanja kvalitete na ERF-u.

Seminar je organiziran u suradnji s projektnim partnerom – Šumarskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, koji je prepoznat kao jedna od vodećih visokoškolskih institucija u području osiguravanja kvalitete na zagrebačkom Sveučilištu.

Predstavnici Šumarskog fakulteta – prof.dr.sc. Vladimir Jambreković, doc.dr.sc. Kristina Klarić, prof.dr.sc. Vlatka Jirouš Rajković, doc.dr.sc. Vjekoslav Živković i doc.dr.sc. Dinko Vusić, u suradnji s predsjednicom Povjerenstva za kvalitetu ERF-a i voditeljicom radne skupine za kvalitetu u okviru Projekta, izv.prof.dr.sc. Ivanom Jeđud Borić, te članicama spomenute radne skupine – prof.dr.sc. Martinom Ferić, doc.dr.sc. Sonjom Alimović i doc.dr.sc. Anom Leko Krhen te voditeljicom Projekta ERF-LOSPER, prof.dr.sc. Sandrom Bradarić Jončić, osmislili su teme interaktivnih predavanja vezanih uz razvoj sustava kvalitete na Šumarskom fakultetu.

Prof.dr.sc. Vladimir Jambreković kao član Uprave imenovan je 11. travnja 2011. za voditelja tima za uvođenje sustava ISO 9001:2008. Odlukom Fakultetskog vijeća od 24. studenoga 2011. imenovan je predsjednikom Povjerenstva za izradu Pravilnika o sustavu osiguranja kvalitete na Šumarskom fakultetu. Odlukom Rektora od 14. veljače 2012. imenovan je za člana Povjerenstva za unutarnju prosudbu sustava osiguravanja kvalitete na Sveučilištu u Zagrebu. Od 21. lipnja 2012. predsjednik je Povjerenstva za upravljanje kvalitetom Šumarskog fakulteta (PUK ŠF) u dvogodišnjem mandatu. Iste godine imenovan je za predsjednika radne skupine za izradu prve Samoanalize Šumarskog fakulteta. Bio je suradnik na projektu Razvoj visokoobrazovnih standarda kvalifikacija i studijskih programa na osnovama hrvatskog kvalifikacijskog okvira (HKO) za sektor industrijske prerade drva, sa više održanih predavanja i konstruktivnih rasprava.

Istakao se u uvođenju ESG standarda i smjernica, izradi Priručnika za kvalitetu, pripremi desetak podzakonskih akata, izradi stotinjak dokumenata i obrazaca za ISO 9001:2008, obrani certifikacijskog i recertifikacijskog audita, obrani više nadzornih audita, izradi Samoanalize, te stalnog unaprjeđivanja sustava kvalitete Šumarskog fakulteta. Idejni je začetnik i kreator modela integriranog sustava upravljanja kvalitetom Šumarskog fakulteta. Idejni je začetnik Dana kvalitete Šumarskog fakulteta, kreator programa i voditelj četiriju manifestacija. Urednik je Zbornika radova s petog Dana kvalitete Šumarskog fakulteta (2016.) pod naslovom Sustav osiguravanja kvalitete visokog obrazovanja i znanosti – postignuća i smjernice daljnjeg razvoja.

Znanstveno-nastavni i stručni rad doc. dr.sc. Kristine Klarić od samih početaka vezan je uz sustave kvalitete. Aktivna je sudionica sustava kvalitete Šumarskog fakulteta od 2012. godine. Od 21. lipnja 2012. vršila je dužnost Zamjenice Predstavnika Uprave za sustav ISO 9001:2008. Za članicu Povjerenstva za upravljanje kvalitetom Šumarskog fakulteta (PUK ŠF) imenovana je 16. svibnja 2013. Od 18. rujna 2014. obnašala je dužnost Voditeljice ISO 9001:2008 Šumarskog fakulteta. Tijekom rada u vođenju sustava ISO 9001 uspješno su obranjeni svi certifikacijski i nadzorni auditi, bez nesukladnosti. Od veljače 2018. godine vrši dužnost Voditeljice integriranih sustava upravljanja kvalitetom i okolišem prema normama ISO 9001: 2015 i ISO 14001: 2015. Doc. Klarić članica je tehničkog odbora HZN/TO 574 Sustavi upravljanja kvalitetom, rizicima, vrijednostima i inovacijama te HZN/TO 207 Upravljanje okolišem. U djelokrugu svojeg rada usavršava se u praktičnoj provedbi kvalitete i organizacije proizvodnje kroz stjecanje međunarodnih certifikata za vodećeg nadzornog auditora. Surađuje sa certifikacijskim kućama Bureau Veritas Certification i TÜV Nord Certification koji je angažiraju kao stručnjaka iz područja drvne tehnologije za auditiranje sustava sljedivosti prema certifikacijskim shemama FSC i PEFC kako za suradnju sa tvrtkama, tako i za tehničku reviziju.

Prof. dr. sc. Vlatka Jirouš-Rajković bila je članica Povjerenstva za upravljanje kvalitetom Šumarskog fakulteta (PUK ŠF) od 2014. – 2016. godine. Bila je suradnica na projektu Razvoj visokoobrazovnih standarda kvalifikacija i studijskih programa na osnovama hrvatskog kvalifikacijskog okvira (HKO) za sektor industrijske prerade drva, sa više održanih predavanja i konstruktivnih rasprava. Od 2016. – 2018. godine predsjednica je PUK ŠF.  Kao članica PUK ŠF aktivno je sudjelovala u pripremi novog Priručnika za Upravljanje kvalitetom Šumarskog fakulteta. Predsjednica je organizacijskog odbora Stručnog skupa u okviru Dana kvalitete Šumarskog fakulteta te predavačica stručnih radova. Kao predsjednica PUK ŠF osobito se isticala u detaljnoj analizi sustava kvalitete te poticanju Uprave Fakulteta na usavršavanje i sveobuhvatno unaprjeđivanje sustava kvalitete.

Doc. dr. sc. Vjekoslav Živković od 01. listopada 2018. godine na funkciji je Prodekana za međunarodnu suradnju Šumarskog fakulteta. Od 30. siječnja 2019. godine član je Povjerenstva za provođenje postupka samoanalize i reakreditacije Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Bio je uspješan voditelj Radne skupine za četvrto poglavlje Samoanalize pod naslovom Nastavnički i institucijski kapaciteti. Osobitu aktivnost pokazuje u međunarodnoj i međuinstitucionalnoj suradnji s naglaskom na implementaciju primjera dobre prakse međunarodnih znanstveno-nastavnih institucija u sustav kvalitete Šumarskog fakulteta.

Doc. dr. sc. Dinko Vusić Odlukom je Fakultetskog vijeća 30. listopada 2018. godine imenovan za predsjednika Povjerenstva za upravljanje kvalitetom Šumarskog fakulteta. Od 30. siječnja 2019. godine član je Povjerenstva za provođenje postupka samoanalize i reakreditacije Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Bio je uspješan voditelj Radne skupine za prvo poglavlje Samoanalize pod naslovom Interno osiguravanje kvalitete i društvena uloga visokog učilišta. Pokazao je iznimnu aktivnost u dosadašnjem radu, osobito u pripremi smjernica i realizaciji plana rada u sustavu upravljanja kvalitetom Šumarskog fakulteta sukladno rezultatima unutarnje prosudbe sustava osiguravanja kvalitete.

Na Seminaru su elaborirane sljedeće teme:

  • Uspostava sustava kvalitete na Šumarskom fakultetu. U okviru ove teme izložene su osnovne informacije o Šumarskom fakultetu te relevantnim datumima i aktivnostima u izgradnji sustava osiguravanja kvalitete. Poseban osvrt dan je na novi pristup u razvoju sustava kvalitete, a to je usmjerenost na nova kreativna rješenja te preuzimanja vodstva u području kvalitete kroz inovativne pristupe.
  • Iskustva prve reakreditacije. Tema je pokrivala cjelokupni proces prve nacionalne reakreditacije na Šumarskom fakultetu, uz iznošenje iskustava i naučenih lekcija. Posebno je istaknuta važnost motiviranja svih djelatnika i studenata na fakultetu da se aktivno uključe u proces reakreditacije. Također su kao neophodni procesi u unapređenju sustava kvalitete navedeni sljedeći elementi: horizontalna i vertikalna implementacija sustava kvalitete, uključenje u radna tijela najsposobnijih i najspremnijih kadrova, racionalizacija i aktivacija radnih tijela fakulteta, pojam odgovornosti podignut na višu razinu, razvijanje efikasnog sustava prikupljanja i obrade informacija, važnost ljudskih resursa, aktiviranje studenata, osnivanje Ureda za upravljanje kvalitetom te razvoj kulture kvalitete.
  • Dan kvalitete Šumarskog fakulteta. Ovaj se Dan na Šumarskom fakultetu obilježava od 2012.godine. Prvo obilježavanje održano je neformalno u okviru sjednice Povjerenstva za upravljanje kvalitetom, a od 2012. godine aktivno se obilježava Dan kvalitete kroz različite aktivnosti i manifestacije. Posebno je istaknuto kako se Dan kvalitete prvo počeo obilježavati na Šumarskom fakultetu, nakon čega je ova tradicija pokrenuta i na drugim sastavnicama, kao i na samom Sveučilištu u Zagrebu.
  • Uvođenje sustava ISO 9001:2008. Kroz ovu temu prikazan je proces stjecanja ISO normi 9001:2008, kao i kasnijih nadzornih audita. Kao ključna prednost istaknuta je dinamičnost sustava te jasnoća radnih procedura i uputa koje olakšavaju rad.
  • Razvoj integriranog sustava ISO 9001:2015 i ISO 14001:2015. Integrirani sustav predstavlja objedinjavanje ISO normi (9001 i 14001) te ESG standarda. Prednosti uvođenja integriranog sustava su sljedeće: usklađivanje i optimizacija postupaka unutar institucije, izbjegavanje višestrukih ponavljanja istih koraka te ujednačavanje poslova, jednostavnija primjena i dokumentiranje, uspješno smanjenje administrativnih opterećenja, smanjenje mogućih rizika, racionalizacija ciljeva, odgovornosti i međusobnih odnosa, lakše i jednostavnije provođenje unutrašnje kontrole kvalitete te veća mogućnost ostvarivanja poslovne izvrsnosti.
  • Unutarnja prosudba sustava kvalitete. Tema se odnosila na prikaz postupka unutarnje prosudbe sustava kvalitete na Šumarskom fakultetu, kao mehanizma praćenja i analize učinkovitosti sustava te njegova utjecaja na kvalitetu obrazovanja, znanstveno-istraživačkog rada te stručne djelatnosti. Izvješće o unutarnjoj prosudbi sustava za osiguravanje kvalitete predstavlja temelj za planiranje aktivnosti unapređenja kvalitete na Šumarskom fakultetu.

Partneri sa Šumarskog fakulteta aktivno će podržavati i mentorirati i dio aktivnosti vezanih uz unapređenje sustava osiguravanja kvalitete na ERF-u u naredne dvije projektne godine – doradu Pravilnika o sustavu osiguravanja kvalitete na ERF-u te izradu Priručnika o osiguravanju kvalitete na ERF-u.

Ovom im prilikom još jednom zahvaljujemo na partnerstvu, suradnji i doprinosu!